Çağlar Erkek Öğrenci Yurdu
Erkek Öğrenci Yurdu
Yeni Bağlar Mh. Çağlar Sk. No: 1 tepebaşı/eskişehir
(Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü Karşısı)
info@caglarerkekyurdu.com
0 (222) 323 46 75

"SPOR BİLİMLERİ VE AKADEMİK YAZMA ÇALIŞTAYI"

12.01.2020 

Spor Bilimleri ve Akademik Yazma Çalıştayı, 10-11 Ocak 2020 tarihlerinde Eskişehir Teknik Üniversitesi Kongre Vadisi Konferans Salonu'nda düzenlendi.


 Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Ertan tarafından düzenlenen Çalıştay’a, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melek Güneş Yavuzer, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feza Korkusuz, Kıbrıs İlim Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü  Prof. Dr. Mesut Yalvaç, Türk Kütüphaneciler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Aytaç Tekin, Elsevier Türkiye Eğitim Danışmanı Saide Sak ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Çalıştayın ilk konuşmasını Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Ertan yaptı. Prof. Dr. Ertan sunumunda, multidisipliner, interdisipliner, transdisipliner kavramlarına değindi. Spor bilimlerinin hem sağlık hem mühendislik hem de sosyal bilimlere hitap eden bir yapı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ertan, “Spor Bilimleri ayakta kalmak istiyorsa mutlaka interdisipliner yaklaşımları benimsemeli, yaygınlaştırmalı ve bilim camiasında yerini almalı” dedi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Yılmaz ise “Kendimizi değerli hocalarımızın katkılarıyla yenilemek ve geliştirmek için böyle bir çalıştayın faydalı olacağını konuşmuştuk. Bu çalıştayın hem spor bilimleri alanında hem de diğer bilimlerle birlikte iş yapma anlamında bizlere çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hem hocaların katkıları hem Araştırma Görevlisi arkadaşların yeni bilgileri öğrenmeleri, yeni alanlarla tanışmaları açısından önemli fırsatlar açacağını düşünüyorum. Hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum” diye konuştu.


 Eskişehir Teknik Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan ise konuşmasında üniversitemizin “araştırma üniversitesi” olma hedefine değindi. Proje çalışmalarının istatistik bilgilerini paylaşan Prof. Dr. Turan, “Değer üretmek için araştırma çıktılarının iyileştirilmesi temel hedeflerimizden birisi. Makale de bunlardan bir tanesi. Makalenin ana unsurlarından birisi de proje. Bu yüzden projelere önem veriyoruz“ diyerek açıklamalarda bulundu.

 Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan ise yaptığı konuşmada “Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak biz çıktı ve etki odaklı bilimsel araştırma yapmayı önceliklerimiz arasında görüyoruz. Öyle zannediyorum ki, bu yaklaşım TÜBİTAK’ın da öncelikleri ile örtüşüyor. Ulusal ve uluslararası işbirlikleri de anahtar kelimelerden bir tanesi. Yapılan araştırmaların toplumun ve hatta dünyanın sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak şekilde yapılması gerekiyor. Hem altyapı imkanlarının hem mali kaynakların hem de insan gücünün odaklanması gerekiyor. Tabii bu da koordinasyon konusunu gündeme getiriyor. Bu işbirliklerinin kurulması ve yönetilmesinin önemli olacağını değerlendiriyorum. Bu anlamda da bu çalıştayın katkı yapmasını dilerim” sözlerine yer verdi.

 Bilim Paradigması konulu ilk oturumu yöneten Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melek Güneş Yavuzer, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feza Korkusuz'u takdim etmek üzere kürsüye çıktı. Prof. Dr. Feza Korkusuz sunumunda bilimsel araştırma süreçleri, yaklaşımlar, makale yayınlama süreçleri ve kaynaklara yer verdi.

Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği konulu ikinci oturumu yöneten Türk Kütüphaneciler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Aytaç Tekin de sunum yapmak üzere kürsüye Kıbrıs İlim Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü  Prof. Dr. Mesut Yalvaç’ı davet etti. Prof. Dr. Mesut Yalvaç da sunumunda bilimsel araştırma ve yayın etiğine ilişkin temel ilkelere değindi. Bilimsel yayınlardaki etik dışı durumların da incelendiği oturumda etik kültürü yaratma ve yaşatma konusunda yol haritası da ortaya koyuldu.

Çalıştayın devamında Elsevier Türkiye Eğitim Danışmanı Saide Sak, tam metin veri tabanında, atıf ve özet indeksinde ve veri setlerinde tarama konularında uygulama örnekleri verdi.

Saide Sak daha sonra uygun uluslararası indeksli dergi seçme yöntemleri ile alan yazın ve veri tabanı tarama uygulamalarını anlattı.

Çalıştayın 11 Ocak Cumartesi günü düzenlenen ikinci gününde ise sabah programı Prof. Dr. Yeliz Mert Kantar’ın ‘Nicel veri analizi ve uygun yönteme karar verme süreçleri’, Prof. Dr. Yavuz Akbulut’un ‘Uluslararası indeksli dergilere yayın gönderme süreçleri’ sunumları ile devam etti.

İkinci günün öğleden sonraki kısmında ise, Prof. Dr. Metin Argan ve Prof. Dr. Cem Yüce, iyi uygulama örnekleri ve akademik yayın süreçlerinin en iyi biçimde yönetilmesi konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Çalıştayın son oturumunda söz alan Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, çalıştayın gerçekleştirilmesinde rol alan Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Ertan’a teşekkürlerini ileterek “Bu önemli çalıştaya katılan herkesin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Zira her ne kadar ‘Spor Bilimleri ve Akademik Yazma Çalıştayı’ adı altında olsa da aslında bilimsel çalışma üretilmesi adına her disiplinin aynı lisanı konuşuyor, aynı duygu hissediyor ve aynı ahlak çerçevesinde hareket ediyor olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, bu çalıştayın daha kapsamlı ve sürekli olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine yürekten inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından çalıştay sona erdi.

 

Gönderen: haber
2019 defa okundu 
 


Eğitim
Depremin soğuğunda iç ısıtan fotoğraf...
Kış Kampları Sona Erdi
Eskişehir’in iki büyük değeri bir araya geldi
Anadolu Üniversitesi kendi rekorunu kırdı: 5 milyon sınav kâğıdı 5 günde okundu
Sosyal medya bağımlılığı fakültelere göre farklılaşıyor

 

 
Çağlar Erkek Öğrenci Yurdu - 0 (222) 323 46 75