Çağlar Erkek Öğrenci Yurdu
Erkek Öğrenci Yurdu
Yeni Bağlar Mh. Çağlar Sk. No: 1 tepebaşı/eskişehir
(Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü Karşısı)
info@caglarerkekyurdu.com
0 (222) 323 46 75

YENİ TÜRKİYE’NİN NABZI ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE TUTULDU

23.07.2019 

Eskişehir Teknik Üniversitesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında “Yeni Türkiye’nin Nabzı:15 Temmuz” panelini düzenledi. Panele Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü M. Fatih Andı, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek, Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, yanı sıra Tepebaşı Altınevler Camii Müezzin Kayyımı Muhammet Ali Erişmiş ile fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, öğretim elemanları, genel sekreter, genel sekreter yardımcısı, daire başkanları ve idari personel katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan panel, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan “15 Temmuz Destanı” adlı kısa film gösterimiyle devam etti.

Ardından Tepebaşı Altınevler Camii Müezzin Kayyımı Muhammet Ali Erişmiş tarafından 15 Temmuz Şehitleri anısına Kur’an-ı Kerim Tilavetinin takibinde Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek, Şehitlerimiz ve Ülkemiz için dua etti.

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu: “15 Temmuz’u çok iyi anlamak ve önemli dersler çıkarmak gerekiyor.”

Panelde açılış konuşması gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, 15 Temmuz’un Demokrasi ve Milli İrade anlamında Türkiye için çok önemli bir dönüm noktası olduğunun ve dış mihraklar ile bir olarak Türkiye üzerinde oyun oynamaya çalışanlara Milletimizin ortaya koyduğu kararlılık sayesinde önemli bir mesaj verdiğini vurgulayarak sözlerine başladı. Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Konu vatan olunca milletimiz kenetlenerek, bir olarak gücünü tüm dünyaya gösterdi ve bugün de göstermeye devam ediyor. Gelecekte böyle üzücü durumlarla tekrar karşılaşmamak için 15 Temmuz’u unutmamak; iyi anlamak ve gereken dersleri çıkarmak gerekiyor. Bu noktada özellikle biz bilim insanlarına çok önemli görev ve sorumluluklar düştüğü kanaatindeyim. Zira bu sorumluluklardan belki de en önemlisi toplumsal hafızayı canlı tutmaktır. Bu nedenle 15 Temmuz’u sadece bir darbe girişimi olarak değil; birlik ve beraberliğe atılan bir kurşun olarak hatırlamalıyız.” dedi.  

Toplantının devamında Panel konuşmacıları Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu sırayla söz alarak konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Prof. Dr. M. Fatih Andı: “15 Temmuz’u farklı perspektiflerden okumalıyız.”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı ise, “Böyle elim bir olayın ve o olayda verilen kayıpların hiç yaşanmamış olmasını dilerdim. Ancak ne yazık ki tüm Türkiye halkı olarak 15 Temmuz’da bu üzücü darbe girişimiyle burun buruna geldik. Umarım bundan sonra böyle bir olayla bir daha karşılaşmayız.” ifadelerini kullandı. 15 Temmuz’un farklı perspektiflerden okunması gerektiğinin de altını çizen Rektör Prof. M. Fatih Andı, “15 Temmuz yıllardır bastırılmış duyguların ortaya çıktığı; ezilenlerin meydanlara çıkıp ‘Ben de buradayım!’ diye kendini gerçekleştirdiği bir atmosferin de vuk’u bulmasını sağladı. O yüzden bu elim vak’ayı kederle anarken Türkiye için önemli yanlarını da görmezden gelmemeliyiz.” dedi. 

Prof. Dr. Andı ayrıca: “15 Temmuz önemli bir tarihsel olay olmanın yanında bizlerin, halkımızın anlam dünyasında da büyük değişikliklere yol açtı. Öncelikle halkımızın darbelere olan bakış açısı ve darbelerden çıkardığı anlamlar değişti. Öyle ki, halkımız 15 Temmuz gecesi kendi gücünü fark etti. Kendisinin hem fiziksel anlamda hem de düşün dünyası içerisinde güçlü olduğunu anladı.” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu: “15 Temmuz Türkiye için Önemli Bir Dönüm Noktasıdır.”

“Edebiyatımızda Darbeler ve 15 Temmuz” başlıklı konuşmasıyla panele katılan Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, 15 Temmuz’un ardından oluşan vatan sevgisi ve Milli İradenin yenilmezliği düşüncesinin yeni bir edebiyat akımının doğmasına zemin hazırladığını belirterek sözlerine başladı. Milli İrade ve bütünlük söz konusu olduğunda tek yürek olarak tüm halkımızın sokaklara, meydanlara döküldüğünü de vurgulayan Dekan Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “Bir milleti, millet yapan en büyük özellik Milli İrade ve birlik olarak hareket etme güdüsüdür. Zira bir insan topluluğu ancak bir amaç uğruna bir araya geldiğinde ‘Millet’e dönüşebilir.” ifadelerini kullandı.

Darbelerin edebiyat açısından da önemli toplumsal olaylar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Daşcıoğlu, “Darbeler sadece kargaşa ve hezametin ortaya çıktığı durumlar değil; edebiyat açısından da önem teşkil eden toplumsal olaylardır. Edebiyat literatürüne bakıldığında darbe üzerine yazılmış olan çok pek çok roman olduğuna tanık olmaktayız. Ancak edebiyat alanına baktığımızda henüz 15 Temmuz Darbesi ile ilgili ciddi bir adım atıldığına tanık olamadık. Şu anda oluşan edebiyat denemeleri ise çok yeni. Bu nedenledir ki, 15 Temmuz’u edebiyata kazandırmak için bu alanda daha fazla çabaya ve çalışmaya ihtiyaç vardır.” dedi.

Soru-cevap kısmının ardından, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu tarafından konuşmacılar Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü M. Fatih Andı ve Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu’na plaket takdim edildi.  

Panelistlerden “TBMM Bir Varoluş Serüveni” Sergisine Ziyaret

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü M. Fatih Andı ve Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, 15 Temmuz 2019 tarihinde açılışı gerçekleştirilen “TBMM Bir Varoluş Serüveni” fotoğraf sergisini de ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk rehberliğinde sergiyi ziyaret eden konuklar, sergide yer alan eserleri inceleyerek Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu‘ndan bilgi aldılar.   

 

Gönderen: haber
1917 defa okundu 
 


Eğitim
Öğrencilere Karşılama
Yurt Başvuruları, 26 Ağustos Pazartesi günü sona erecek
LGS YERLEŞTİRMELERİ İÇİN NAKİL KOMİSYONLARINA BAŞVURULAR BAŞLADI
KYK Yurt Başvuruları Başladı
ESOGÜ Personeli Bayramlaştı

 

 
Çağlar Erkek Öğrenci Yurdu - 0 (222) 323 46 75